Zastanawia Was zapewne fakt, dlaczego, każdego dnia, w różnych godzinach, w różnych miejscach, z różnym nasileniem czuć smród rozkładających się śmieci w waszych domach, mam racje ?

Od dłuższego czasu, większość z nas zna jednak odpowiedź. Wiemy kto jest odpowiedzialny za ten problem oraz kto pozwala by ten problem był chowany pod dywan.

Ludzie mają już dość ciągłego, przerażającego smrodu. Dzieci nie chcą bawić się na dworze, nie chcą bawić się w domu, nie mogą spać. Wydawało by się, że zmysł zapachu szybko się adaptuje, ale przy tak intensywnym smrodzie, żadna adaptacja nie jest możliwa.

W Polsce niestety nie ma ustawy odorowej i tym bronią się urzędnicy. Czy to dobre tłumaczenie ? Czy bagatelizowanie tego problemu od tylu lat w świetle dobra mieszkańców Katowic jak również miast ościennych jest akceptowalne i do przyjęcia ? Czy rozbudowa kompostowni bez zgody miast sąsiadujących miała racje bytu ? Odpowiedzcie sobie sami…

Dziś chcemy Wam pokazać, dokładnie wszystkie źródła smrodu na terenie kompostowni na ulicy Milowickiej 7A w Katowicach, które udało nam się zidentyfikować. Materiał ten ma na celu potwierdzenie, że głównym emitorem smrodu jest Katowicka kompostownia MPGK.

Materiał przedstawiony będzie w formie fotografii.

Poniżej znajduje się rzut całej kompostowni z lotu ptaka :

Poniżej widzimy zaznaczone na czerwono obszary kompostowni, które następnie omówimy:

1. Na zdjęciu poniżej widzimy odorotwórczy materiał, który znajduje na zewnątrz. Materiał ten nie jest zabezpieczony w żaden sposób. Zgodnie z pozyskanymi informacjami jest to główna przyczyna smrodu. Materiał gnije na wolnym powietrzu. Wszystkie gazy wydostają się bezpośrednio do atmosfery, a następnie cały ten smród czuć tam, gdzie w obecnej chwili wieje.

Obok w dolnym lewym rogu zdjęcia powyżej, również widać hałdę materiału, który również leży pod gołym niebem:

Temat jest na tyle poważny, że zależnie od pogody widać w tym miejscu zapylenie, które uwidocznione jest na zdjęciach poniżej :

Oraz tutaj, gdzie widzimy mocne zapylenie po lewej stronie zdjęcia porównując jego prawą stronę:

1. Kolejnym miejscem jest „tył” kompostowni, gdzie przechowywane są meble, różnego rodzaju śmieci, oraz jakiś materiał pod zadaszeniem.

Na zdjęciu powyżej jest jeszcze „znośna” ilość materiału o którym mowa. W ostatnich tygodniach ilość ta drastycznie się zwiększyła. Zdjęcie poniżej przedstawia ogrom tej ilości.

Na następnym zdjęciu widzimy kolejne ciekawe miejsce, tym razem hałda znajduje się pod zadaszeniem. Problem w tym, że to tylko zadaszenie i cały smród tak czy tak wydostaje się na zewnątrz.

1. Kolejne miejsce to widoczna na zewnątrz zakładu wielka hałda materiału, która w ostatnim okresie czasu zwiększała swoją objętość z zatrważającym tempie.

Z boku widać, że wysokość hałdy sięga wysokości budynków w oddali:

1. Czwarty, ostatni obszar to budynki tzw. sortowni, gdzie bardzo często otwarte są bramy zarówno w godzinach pracy kompostowni jak i po za nimi:

To nie wszystko. Smród wydobywa się również poprzez wietrzenie otworami w dachu tych budynków, co widać na zdjęciu poniżej:

Czy przedstawione powyżej informacje, zdaniem Państwa wskazują przyczynę problemu ?

Czy pełna hermetyzacją procesu przyniesie ulgę dla nas i naszych bliskich ?

Nie wiemy w 100% czy są to jedyne źródła fetoru kompostu na tym zakładzie, być może smród wydobywa się jeszcze w jakiś szczelinach w konstrukcji, otworów itp.

1. Czy obecny przedstawiony wyżej stan procesu na kompostowni jest do zaakceptowania ?
  2. W jaki sposób stan ten został zaakceptowany przez WIOŚ ?
  3. Czy przechowywanie tak wielkiej ilości śmieci, kompostu, stabilizatu itp. pod gołym niebem jest właściwe ?
  4. Czy brak dyscypliny w otwieraniu bram, klap dachowych jest dalej do zaakceptowania ?
  5. Czy najlepszym pomysłem nie jest czasem całkowite zamknięcie kompostowni, oraz przeniesienie jej w odludne miejsce, gdzie nikt nie mieszka, gdzie nie ma przedszkoli, szkół, parków, gdzie nikt nie pracuje ?

Czekamy na Państwa komentarze, opinie oraz na wsparcie w przesyłaniu tego materiału dalej. Prawda musi ujrzeć światło dzienne, dlatego liczymy na Was.