Dziś chcemy Wam pokazać porozumienie dotyczące katowickiego smrodu, które zostało podpisane pomiędzy:

Burmistrz Miasta Czeladź – Zbigniew Szaleniec

Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice – Zbigniew Sobula

Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie – Rafał Piech

Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowiec – Jeremiasz Świerzawski

Dokument został podpisany 08.10.2018 roku, wiec chwile przed wyborami. Wiadomo jest, jeszcze z czasów Rzymskich, że obietnice rządzących zaraz przed wyborami potrafią zaskoczyć nie jednego wyborcę. Problem pojawia się później, gdzie obietnice trzeba zacząć wypełniać i zaspokoić potrzeby wyborców. Porozumienie widoczne poniżej.

Porozumienie mówi w skrócie o tym, że wszystkie strony ( 4 miasta) dokonają gruntowego, kompleksowego przeglądu wszystkich potencjalnych źródeł uciążliwości – no ale chyba jasne jest, że główna uciążliwością jest MPGK na Milowickiej w Katowicach, prawda? Czy może Waszym zdaniem wciąż podlega to dyskusji ? Dlatego mam pytanie: Po co kolejna, być może już nawet tysięczna analiza, która niezmiennie prowadzi zawsze w to samo miejsce.

Kolejnym krokiem w porozumieniu jest weryfikacja wszystkich zebranych danych. Ciekawe, czy dane, które zawarte są na łamach naszego portalu, również zostaną wzięte pod uwagę… Czy tylko te, które będą wygodne, dla obecnie rządzących. Spotkania koordynujące ten proces maja odbywać się minimum raz na półtora miesiąca, czy to wystarczające ? Zbliża się pierwsze spotkanie. Z przyjemnością byśmy w nim uczestniczyli, tak by zobaczyć jak zaawansowane są analizy, gdzie prowadzą i na jakiej podstawie, no ale spotkanie pewnie jest zamknięte.

Co jest bardzo ważne. W punkcie 6 omawianego porozumienia, miasto Katowice, pomimo wieloletnich sprzeciwów, przyznaje się do winy. Miasto Katowice zobowiązało się, że niezależnie od ustaleń, wyników analizy itp. nastąpi hermetyzacja składowisk tzw. stabilizatu na terenie kompostowni.

Przybliżając Państwu czym jest składowisko tzw. stabilizatu poniżej zamieszczamy znane juz z wcześniejszego artykułu pod tytułem „Dlaczego tak śmierdzi. Szczegółowa analiza źródła fetoru z kompostowni w Katowicach” zdjęcie z zaznaczonymi obszarami odorotwórczymi. Składowisko tzw. stabilizatu ma numer 1.

Jak widzicie, jest to tylko jedno miejsce, które zatruwa nam życie. Prawdą jest, że w dużej mierze jest to najbardziej „śmierdzące” miejsce na tej kompostowni. No ale, co z pozostałymi miejscami ? W pobliżu tzw. budynku sortowni, w momencie gdy wieje wiatr w kierunku Sosnowca i / lub Czeladzi czuć smród nie do opisania. Każdy z Was może tam podjechać w dowolnej chwili i sprawdzić na własnym nosie o czym mówimy, miejsce pokazane jest poniżej (wystarczy pojechać kawałek za bramę główną):

Co z kolejnymi miejscami, które już dobrze znacie z wsponnaine wyżej artykułu „Dlaczego tak śmierdzi. Szczegółowa analiza źródła fetoru z kompostowni w Katowicach” oraz z anonimowego materiału filmowego, prezentującego kompostownie z lotu ptaka, dostępnego raz jeszcze poniżej :

1. Czy hermetyzacja składowiska tzw. stabilizatu coś zmieni ?
  2. Co z pozostałymi obszarami odorotwórczymi ?
  3. Czy Miasto Katowice dotrzyma danego słowa i dokona pełnej hermetyzacji składowisk w terminie do 30.06.2019 ?
  4. Czy takie bezkarne trucie dzieci, młodzieży po prostu nas i naszych rodzin jest humanitarne i ma racje bytu w cywilizowanym kraju w samym sercu Europy ?
  5. Czy oby ta rzekoma hermetyzacja to nie kolejna akcja, która ma odwlec problem w czasie, a nie go rozwiązać ?
  6. Dlaczego smród jest coraz bardziej intensywny ?
  7. Dlaczego kompostownia pracuje dłużej niż powinna ?

Jak zawsze, zachęcamy Państwa do dyskusji oraz dzielenia się tą informacją ze znajomymi.