09.01.2019 był ciekawym dniem. Smród był tak intensywny, że naprawdę ciężko było w ogóle oddychać. Rano ludzie szli do pracy, sklepu, a dzieci do szkoły. Większość zakrywała nos szalikiem, rękawem, czymkolwiek.

Nie zastanawiam się zbyt długo, pojechałem na kompostownie MPGK na ulicy Milowickiej w Katowicach by zobaczyć co się dzieje. Po raz kolejny widać było efekt przekopywania oraz walcowania stosów kompostu, które znajdują się w strefie ciężko widocznej z drogi. Widać było tylko sam efekt. Mnóstwo śmierdzącej pary, która unosiła się nad budynkami. Smród tak intensywny, że pomimo iż nie wiało w moim kierunku i tak go czułem. Smród dotarł na osiedle Dziekana w dzielnicy Piaski w Czeladzi. Smród był o podobnej intensywności jak przed samym wejściem głównym do kompostowni.

Odległość osiedla dziekana jest znaczna i wynosi 2,5 do 3 km w linii prostej. Dodatkowo osiedle dziekana znajduje się na wyższym poziomie względem poziomu morza, dlatego proszę sobie wyobrazić intensywność smrodu, który był w stanie pokonać taką odległość.

Po godzinie 9.30 smród zmniejszył swoją intensywność. Ponownie odwiedziłem kompostownie. Tym razem nie było widać prac, zero śmierdzącej pary. Zgodnie z tą obserwacją jestem już pewien, że to właśnie tego typu prace wpływają w tak drastyczny sposób na nasze życie. Każdorazowo kiedy takie prace są prowadzone, śmierdzi w niewyobrażalny sposób. Znajdujące się w tej parze substancje organiczne o bardzo intensywnym odorowym zapachu wpływają bardzo negatywnie na jakość naszego życia.

Godzina 11:30, smród znowu jest wyczuwalny w bardzo intensywny sposób. Jadę zobaczyć czy stwierdzona wcześniej korelacja pomiędzy tego typu pracami jest prawdziwa. Tym razem widzimy dokładnie co się dzieje. Prace z kompostem, śmieciami prowadzone są w miejscu łatwo dostępnym. Śmieci, kompost jest transportowany, przerabiany, przekopywany. Dosłownie smród paruje z pokazanych na materiale wideo hałd kompostu znajdujących się pod gołym niebem.

Jeżeli ktoś w dalszym ciągu ma wątpliwości co do intensywności smrodu podczas przekopywania tych setek ton kompostu zachęcam do małego eksperymentu. Proszę zorganizować sobie na działce, przed blokiem trochę odpadów organicznych, zostawić na jakiś czas, a następnie lekko poruszyć. Ta sama para wejdzie to Waszych nozdrzy i poczujcie o co chodzi i ewentualne wątpliwości znikną.

Problem w tym, że na kompostowni znajdują się setki ton tego odorotwórczego materiału. Każde poruszenie uwalnia substancje odorotwórcze do atmosfery. Substancje te następnie poruszają się w kierunku w którym w danym momencie wieje wiatr i trafiają do naszych mieszkań, domów, do szkoły, pracy, na podwórko.

Mówimy o problemie 4 miast. Dziś z dużą dozą pewności można stwierdzić, że żadna hermetyzacja nie pomoże, jeżeli takie prace będą dalej miały miejsce. Dodatkowo ten kompost leży na wolnym powietrzu. To wszystko pracuje, paruje, po prostu śmierdzi.

Sami Państwo widzieli, na filmiku nie było widać, żadnych armatek, nic co było by w stanie powstrzymać omawiany problem. Jednak wątpliwe jest to, by ten proceder cokolwiek było by w stanie powstrzymać. Jest to w pełni świadome działania na naszą nie korzyść, nie tylko zdrowotną ale również materialną. Nieruchomości w dzielnicach narażonych na tą uciążliwość stale idą w dół, gdzie rynek nieruchomości ma teraz swoje 5 minut. W innych dzielnicach ceny działek, domów czy też mieszkać stale rosną.

Powołana została grupa robocza składająca się z reprezentacji czterech miast: Katowice, Sosnowiec, Czeladź oraz Siemianowice Śląskie. Gdzie są wyniki prowadzonych przez tą grupę prac, gdzie są plany, co oni tak naprawdę robią ? Tego chyba nie wie nikt.

Wiadome jest, że czas zacząć działać. Przy Waszym wsparciu nie zostawimy tego tak i doprowadzimy do porządku tą śmierdzącą sprawę. Kto by pomyślał, że przyjdzie nam żyć w takich czasach, w tak rozwiniętej części kraju, a tego typu proceder będzie miał miejsce. Tym bardziej, że problem był omawiany już setki razy i z tego wynika, że również setki razy był bagatelizowany.